Wydawca treści
Strona Lasów Państwowych
Strona internetowa Lasów Państwowych stanowi podstawowe źródło informacji o PGL LP oraz o tym, co dzieje się w polskich lasach. Zawiera treści dotyczące struktury organizacji, jej historii, gospodarki leśnej, działalności rynkowej i społecznej prowadzonej przez LP. Internauta znajdzie tam też informacje o polskich lasach i ich ochronie.
W ramach serwisu działają także:
- serwis aktualności z życia LP (współpracują z nim rzecznicy prasowi RDLP, rzecznik LP oraz dziennikarze prasy leśnej wydawanej przez CILP);
- kalendarium wydarzeń w leśnictwie;
- e-biblioteka ważniejszych aktów prawnych, instrukcji, raportów i wydawnictw LP;
- przegląd prasy krajowej dotyczący wydarzeń związanych z leśnictwem;
- dział z artykułami i multimediami;
- dział dla mediów;
- internetowa mapa zawierająca m.in. wszystkie jednostki LP, leśne kompleksy promocyjne, kompleksy leśne, pokazująca zagrożenie pożarowe, zakazy wstępu do lasu.
Internauta znajdzie tam też informacje o polskich lasach i ich ochronie. Witryna ma dwie sekcje: „Lasy Państwowe. Zapraszamy” (adresowaną do turystów i miłośników przyrody) i „Leśnictwo. Serwis profesjonalistów” (adresowaną do leśników, pracowników naukowych, studentów leśnictwa), serwis istnieje również w wersji anglojęzycznej.
W 2013 roku strona główna LP odnotowała znaczący wzrost oglądalności, przede wszystkim dzięki transmisjom online. Strona zanotowała ponad 13 mln unikalnych odsłon. W kolejnych dwóch latach (2014 i 2015 rok) adekwatnie było ich 7 mln 211 tys. oraz 6 mln 465 tys.
W ciągu ostatnich lat strona główna Lasów Państwowych zanotowała około 6 mln odsłon.
W 2018 roku rozbudowywano podstronę prezentującą trzy najnowsze materiały z dwóch kanałów wideo Lasów Państwowych (sekcja Wideo na stronie głównej LP powstała w 2017 r.).
Najnowsze aktualności
Odświeżona wersja popularnej aplikacji
Odświeżona wersja popularnej aplikacji
Już jest dostępna aktualizacja aplikacji „Czyj to liść?". Wersja 2.0 została uzupełniona o kilkanaście gatunków drzew i krzewów.
W nowa wersja została uzupełniona o opisy 18 nowych gatunków leśnych drzew i krzewów. Rozbudowany klucz do oznaczania pozwala obecnie rozpoznać aż 44 gatunki, w pierwszej wersji można było oznaczyć 26 gatunków.
„Czyj to liść?" zawiera trzy podstawowe funkcjonalności:
- klucz przy pomocy, którego krok po kroku można zidentyfikować krzew lub drzewo;
- miniatlas obejmujący krótką charakterystykę gatunków, ciekawostki, najistotniejsze cechy oraz ich zdjęcia;
- „e-zielnik", czyli katalog fotografii drzew i krzewów napotkanych i rozpoznanych na leśnych szlakach.
Zobacz inne aplikacje wydane przez Lasy Państwowe
Aplikacja jest elektronicznym kluczem do rozpoznawania wybranych gatunków drzew i krzewów, które najczęściej spotyka się w polskich lasach. „Czyj to liść?" powstała z myślą o tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z botaniką.
Pobierz na iPhone'a lub iPada
Twórcy aplikacji projektując klucz, skupili się na tych cechach, dzięki którym najłatwiej i z dużym prawdopodobieństwem można zidentyfikować dany gatunek.
Wszelkie wątpliwości można rozwiać dzięki atlasowi, zawarte w nim zdjęcia i opisy innych charakterystycznych cech będą pomocne. Co najważniejsze, aplikacja służy pomocą także zimą, kiedy opadną liście.
Jednak drzewa nadal można rozróżniać, obserwując ich owoce, pokrój (kształt), a przede wszystkim – korę.
Pobierz na tablet lub smartfon z Androidem
Pomysł na projekt aplikacji narodził się przy okazji planowania działań promujących współpracę pomiędzy Lasami Państwowymi, a parkami narodowymi. Przy jej tworzeniu wykorzystano materiały wydane przez LP.