Wydawca treści
Projekty edukacyjne
Centrum Informacyjne Lasów Państwowych koordynuje udział Lasów Państwowych w ogólnokrajowych projektach edukacyjnych. Są to m.in. konkursy dla dzieci i młodzieży oraz liczne przedsięwzięcia promujące proekologiczne postawy wśród społeczeństwa.
CILP współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Lasu w ramach kolejnych edycji międzynarodowego konkursu wiedzy o lasach „YPEF – młodzież w lasach Europy" oraz ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, współorganizując konkurs edukacyjny „Mój Las".
W 2013 roku Centrum Informacyjne Lasów Państwowych rozpoczęło całoroczny projekt „Było wysypisko, jest uroczysko", którego celem jest zaprezentowanie korzyści i wskazanie zmian w zachowaniach społecznych w związku z wprowadzeniem nowych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu nowo przyjętych zmian na tereny leśne. Uczestnikami akcji są dzieci i młodzież – uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.
Projekt, który był realizowany na terenie wszystkich regionalnych dyrekcji w 17 nadleśnictwach. W kampanie zaangażowało się ponad 500 uczniów i nauczycieli oraz wielu leśników.
W ramach uświadamiania społeczeństwa, że dzięki pracy leśników lasów w Polsce stale przybywa, proponujemy akcje wspólnego sadzenia lasu. Uczestniczą w nich dzieci i młodzież szkolna („Leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew") oraz studenci („Las Erasmusa",), a także całe rodziny („Po stronie natury",), przedstawiciele świata kultury („Las Kultury",) i mediów („Las Trójki",) oraz partnerzy Lasów Państwowych. W ramach akcji współprzygotowanych przez CILP przekazywany jest komunikat, że dzięki staraniom leśników lasów w Polsce przybywa.
CILP współpracuje także z pozarządowymi organizacjami ekologicznymi, uczestnicząc w projektach propagujących proekologiczne postawy w społeczeństwie. Wśród nich należy wskazać: „Święto drzewa", program „Po stronie natury", „Sprzątanie Świata", „Las mamy szczęście", „Choinki nadziei".
Najnowsze aktualności
Las w czterech odsłonach
Las w czterech odsłonach
Uczniowie z integracyjnej szkoły podstawowej w Biłgoraju przez cały ubiegły rok uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez leśników z Nadleśnictwa Biłgoraj (RDLP w Lublinie).
„Las bez barier” to projekt, podczas którego 35 dzieci brało udział w wyprawach do lasu. Uczniowie uczestniczyli w specjalnych zajęciach w terenie. To właśnie podczas tych wypraw poznawali las w czterech odsłonach – wiosną, latem, jesienią i zimą.
Podczas, pierwszej, wiosennej wyprawy uczestnicy wraz z leśnikami odwiedzili szkółkę leśną, gdzie pokazano drogę „od nasionka do sadzonki”. Uczniowie, w ramach akcji „1000 drzew na minutę”, mieli okazję własnoręcznie posadzić drzewa. Dzieci przekonały się, że wbrew pozorom prawidłowe posadzenie drzewa wcale nie jest proste.
W czasie letniej wyprawy leśnicy w nowoczesnej formie przybliżali dzieciom las poprzez zmysły zapachu, słuchu i wzroku. Dodatkowo uczestnicy wycieczki aktywnie spędzili czas w parku linowym oraz spacerując wzdłuż zalewu i po pięknej Puszczy Solskiej.
Jesienna wyprawa dzieci, to była możliwość sprawdzenia, ile urosły posadzone przez nich drzewka. Następnie poznały dary jesiennego lasu, w tym grzyby. Przekonali się również, że nie wszystkie owoce leśne są słodkie, czego najlepszym przykładem były borówki brusznice i żurawina.
Czwarta, zimowa odsłona wycieczek była okazją do wsłuchania się i obserwowania, jak las szykuje się do najtrudniejszego okresu podczas roku. Wyjazd był również możliwością pokazania, że las jest miejscem odpoczynku i rekreacji. Leśnicy przypomnieli uczestnikom zasady zachowania się w lesie, aby nie przeszkadzać przyrodzie i jej dzikim mieszkańcom.
Leśnicy z Nadleśnictwa Biłgoraj od dłuższego czasu współpracują z miejscową szkołą. Jak zapewniają w tym roku nadal będą prowadzili zajęcia, tak aby dzieci miały stały kontakt z lasem.Działania były współfinansowane przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.